baner-gazeta-publio

Nowa PGN

Nowa Polska Giełda Nieruchomości – Property Journal

Biała lista i kosztowne sankcje

Obowiązek sprawdzania kontrahentów i ich rachunków w elektronicznym rejestrze podatników VAT. Biała lista jest aktualizowana w każdy dzień roboczy, a system sam pobiera dane z państwowych rejestrów. Warto się jednak upewnić, czy własny rachunek firmowy znajduje się w rejestrze i czy informacje zawarte w nim są poprawne, aby płatności na pewno spływały. W razie znalezienia błędów, trzeba wystąpić do szefa Krajowej Administracji Skarbowej z wnioskiem o ich usunięcie.

W weryfikacji kontrahentów w trakcie zlecania przelewu mogą pomóc banki: Millennium, PKO BP, Pekao SA, DNB Bank Polska. Usługa została też wprowadzona przez ING Bank Śląski w panelu księgowym.

Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i posługujących się dotychczas prywatnym kontem bankowym, nowe przepisy dodatkowo oznaczają obowiązek założenia rachunku firmowego do rozliczeń z kontrahentami, jeśli ich transakcje wynikające z faktury wystawionej przez podatnika VAT, przekraczają 15 tys. zł. Niestosowanie się do przepisów może być kosztowne.